Kā droši iepirkties internetā un netikt apkrāptam?
Mūsdienās strauji pieaug iepirkšanās internetā popularitāte. Un ne bez iemesla – nav jātērē laiks, lai dotos uz veikalu un meklētu sev vēlamo preci, pirkumu var veikt jebkurā diennakts laikā, kā arī bieži vien internetveikalos piedāvātās cenas ir zemākas, jo uzņēmumam nav jātēre nauda veikalu telpu uzturēšanai. Bet kā droši iepirkties internetā un netikt apkrāptam? Pirms pirkuma veikšanas, savu personīgo un maksājuma datu ievadīšanas ir vērts pievērst uzmanību vairākiem kritējiem. Šajā rakstā arī dosim vairākus padomus, kā droši iepirkties internetā un izvairīties un nepatīkamas pieredzes.
Kā droši iepirkties internetā – 4 padomi
Internetveikala reputācija
Lai izvairītos no nepatīkamas pieredzes, kad tiek izkrāpti jūsu kredītkaršu dati, pirms pirkuma veikšanas ir rūpīgi jāizvērtē, vai internetveikals ir uzticams – viens no rādītājiem ir tā reputācija. Ja tas ir kāds no ārzemju grandiem kā ebay.com, amazon.com vai aliexpress.com, protams, varat droši iepirkties, neuztraucoties par savu datu drošību. Taču, ja internetveikals ir mazpazīstams, noteikti ir vērts aplūkot atsauksmes. To izdarīt ir vienkārši. Ja tas ir ārzemju veikals, Google ierakstām “review”, “complaints”, pirms šī vārda pievienojot interneta veikala nosaukumu. Tas palīdzēs saprast, cik populārs ir šis veikals un vai, iepērkoties tajā, ir jāņem vērā kāda būtiska informācija.
Pat izmantojot pārbaudītus internetveikalus, pārliecinieties, vai adrese ir precīzi ierakstīta! Lai izvilinātu kredītkaršu datus, krāpnieki izveido adreses ar līdzīgu nosaukumu, izmainot, piemēram, tikai vienu burtu vai pat izmantojot pēc izskata vienādus simbolus, bet tehniski citus, kas var rast maldīgu iespaidu.
SSL sertifikāts
SSL sertifikāts ievērojami palielina lietotāju datu drošību. Kā zināt, ka mājaslapā ir ieviests SSL sertifikāts? Aplūkojam adrešu lauku, kurā redzama Webdev.lv adrese. Pirms adreses redzams slēdzenes simbols un uzraksts “droši”, kā arī ierastā HTTP vietā redzams HTTPS. Tas nozīmē, ka jūsu dati, izmantojot Webdev mājaslapu, nenonāks 3. personu rokās. Organizācijas, kuras nopietni uztver savu uzņēmējdarbību, ievieš šo kodu, tādēļ noteikti pārliecinieties, ka internetveikalā ir ieviests šis sertifikāts.
Cik ilgi pastāv internetveikals?
Tas, protams, nav noteicošais faktors, kā pārliecināties par kāda internetveikala leģitimitāti, taču tas noteikti ir vērā ņemams fakts. Ja jāizvēlas starp diviem internetveikaliem, kuros vēlamās preces cena ir identiska, piegādes nosacījumi ir vienlīdz patīkami, tad noteikti vajadzētu izvēlēties to, kurš ir pastāvējis ilgāk. Ja internetveikals nerūpējās par klientu datu drošību, nodarbojas ar krāpnieciskām darbībām vai to attieksme kādā no pozīcijām nav godprātīga, tas noteikti laika gaitā tiks atklāts. Šāda rīcība noved pie interneta veikala aizvēršanas.
Maksāt ar kredītkarti vai PayPal?
Labs jautājums! Svarīgs faktors, kā droši iepirkties internetā, ir maksājuma veids. No vienas puses, izmantojot PayPal, tas var aizņemt nedaudz vairāk laika, lai ieskaitītu naudu e-maciņā. Taču, izmantojot PayPal, jūs varat nodrošināties pret naudas izkrāpšanu. Gadījumos, kad tiek iezmantots PayPal, lai veiktu pirkumus internetā, nauda tiek pārskaitīta pārdevējam tikai tad, kad esat saņēmuši preci atbilstoši visiem piegādes nosacījumiem. Izmantojot kredītkarti, naudas pārskaitījums tiek veikts nekavējoties un jūs vairs to nevarat atgūt atpakaļ, ja neesat saņēmis preci. Otrs kredītkaršu trūkums ir tāds, ka pakalpojuma sniedzējs var automātiski pieprasīt no jūsu kredītkartes maksājumus, par kuriem jūs uzzināsiet, aplūkojot bankas izrakstu.
Kādas darbības veikt, lai uzlabotu drošību, iepērkoties internetā
Drošs interneta savienojums
Veicot jebkādas finanšu darbības internetā, pārliecinieties, ka izmantojat drošu interneta savienojumu. Pirmkārt, vai WIFI savienojums ir ar paroli aizsargāts? Izvairieties veikt pirkumus internetā vai apmaksāt rēķinus internetbankā, izmantojot publiskus interneta savienojumus, kuri ir pakļauti hakeru un vīrusu uzbrukumiem.
Jaunākā pārlūkprogrammas versija
Pārlūkprogrammu izstrādātāji, lai novērstu kādus drošības trūkumus, vājos punktus, uzliek “ielāpus”, kas novērš kādu drošības trūkumu. Tādēļ vienmēr pārliecinieties, ka izmantojat jaunāko pārlūkprigrammas versiju. Parasti šie atjauninājumi notiek atuomātiski, taču, ja esat tos atslēdzis, pirms iepirkšanās internetveikalos jums vajadzētu atjaunināt pārlūkprogrammu.
No vīrusiem brīvs dators
Lai nodrošinātu datoru pret inficēšanos ar vīrusiem un nevēlamām programmatūrām, noteikti izmantojiet antivīrusu. Dažādas programmatūras un vīrusi var iegūt jūsu daturs un izmantot tos, lai veiktu krāpnieciskas darbības. Piemēram, ja tiek izkrāpti jūsu kredītkaršu vai internetbankas dati, kādā jaukā dienā varat secināt, ka kāds ir uzdzīvojis uz jūsu rēķina. Taču, pat ja neveicat finanšu darbības no datora, antivīruss ir obligāta prasība, lai izvairītos, ka jūsu dators tiek izmantots, piemēram, lai izsūtītu spama vēstules. Jāņem vērā, ka var ciest arī jūsu interneta savienojums un tikt inficēti citi datori, kas izmanto to pašu interneta savienojumu, tādēļ antivīruss ir obligāta prasība. Iesakām datoru uzticēt profesionāļiem, lai uzstādītu visu nepieciešamo programmatūru.
Droši pirkumi internetā jeb 3D Secure
Sazinieties ar savu banku un noskaidrojiet, kā iespējot drošus pirkumus internetā. Ar “3D Secure” sistēmu pirms katra pirkuma ar karti jums tiks prasīti ne tikai kartes dati, bet arī papildu dati, kas garantēs, ka no jūsu konta netiek veikti kādi automātiski maksājumi. Lielākā daļa tirgotāju, kuri rūpējas par klientu drošību, izmanto šo sistēmu. To mājaslapās redzēsiet zemāk redzamos logotipus.
Godprātīga attieksme pret internetveikaliem
Lai gan visa industrija balstās uz klientu vajadzībām, ērtībām un vēlmēm, ir vērts atcerēties, ka arī mums ka pircējiem jāattiecas pret internetveikaliem godprātīgi. Nevajadzētu veikt pasūtījumus ar iespēju preci saņemt veikalā vairākos veikalos vienlaicīgi, bet preci saņemt tikai vienā no tiem. Šāda rīcība apgrūtina internetveikalu darbību. Dažos gadījumos varat arī liegt citiem pircējiem iegādāties tieši to preci, ko viņš vēlas, ja esat pasūtījis pēdējo preci noliktavā. Iepirksimies internetā atbildīgi un godprātīgi!
Droši pirkumi internetā – ko bankas par to domā?
Visas bankas, kuru mājaslapas apmeklēsiet, uzsver, cik svarīgi ir parūpēties par savu datu un finanšu drošību, iepērkoties internetā. Neatkarīgi no tā, kuras bankas mājaslapu apmeklēsiet, atradīsiet detalizētu informāciju par dažādām drošības sistēmām, padomiem, kā izvairīties no nepatīkamas pieredzes, un informāciju, kā savas kartes aktivizēt drošiem pirkumiem internetā. Bankas arī neatsaka savu palīdzību dažādu jautājumu atrisināšanā, kas ir saistīti ar iepirkšanos internetā. Kopsummā tiek uzsvērtas tieši tās pašas nianses, kuras ir aprakstītas šajā rakstā.